Valljuk meg az igazat, e sorok írója nagyon fázós. Nem retteg azonban a hidegtől, sőt, kifejezetten kedveli azt és ma reggel is a futásnak áldozott 45 percet. Mert mi lehet szívmelengetőbb, mint a röpködő mínuszok ellenére is bebugyolálva melegedni, esetleg egy forró tea (na jó, kakaó), a gyerekek és pár jóbarát társaságában...? Mindezt ráadásul a legjobb a hegyekben megtenni, egy jó kis szánkózás vagy bármilyen a szabadban végzett testmozgás végeztével.
Hogy a mozgás télen is szerves része kell, hogy legyen életünknek, nem kérdéses. Sokakat elriaszt a rossz idő és százféle kifogást húzunk elő arra, hogy a nedves-borongós zimankóban ne kelljen futócipőt húznunk vagy az uszodág vagy edzőteremig elmennünk. Jól ismerik ezt a jelenséget a fitneszterem tulajdonosok is, akik a "kéthavi sportolók"-nak hívják a hidegtől megfutamodókat (a fürdőruhaszezon végeztével, augusztus végén - szeptember elején rohamosan nő a beiratkozók száma, akik jelentős része az első lelkesedést követően november közepéig-végéig húzza az edzésre járást).
Szervezetünk azonban hálás lesz a télen, szabad levegőn végzett sportért. A híresztelésekkel ellentétben a hidegben való mozgás erősíti az immunrendszert és felpezsdíti a vérkeringést. Furcsa módon (nem is annyira furcsa) a rendszeresen a szabad levegőn sportolók jóval kevesebb valószínűséggel betegszenek meg és nagyon ritkán küzdenek megfázással.
Testünk ráadásul az állandó kb. 36,5 fokos testhőmérséklet fenntartása érdekében folyamatos "fűtő" munkát végez, ennek a munkának az itenzitása jelenti az ember "alap anyagcseréjét", vagyis azt, hogy sportolás nélkül mennyi energiát (kalóriát) égetünk el naponta. Ez az adat egyéntől függő, a befolyásoló tényezők pedig a nem, testfelépítés, izomtömeg mennyisége és aránya a zsírszövetekhez, életmód, egyéni és/vagy örökletes adottságok. Logikus, hogy ha a környezetünk hideg, akár a fagypont alatti, akkor a szervezetünknek jóval több "munkára", energiára lesz szüksége ahhoz, hogy fenntartsa a megfelelő testhőmérsékletet.
A sportolók például abban az esetben is jóval több kalóriát égetnek, ha egy hétig nem mozognak, egyrészt a már meglévő izomtömegnek, másrészt pedig a test "memóriájának" köszönhetően, amely az aktív sport abbahagyása után is még sokáig fenntartja a régebben kialakult anyagcserét.
A téli sport nem utolsósorban kifejezetten jót tesz az ilyenkor amúgy rosszkedvre hajlamosoknak.
Ne felejtsünk el tehát jól felöltözni, sál, sapka, kesztyű és irány a Margit-sziget!!!
Még egy jótanács: télen gyakran nem érezzük a szomjúságot olyan élesen, mint nyáron. Ne felejtsünk el legalább 2 liter folyadékot inni a hidegben sem!